DÁLNICE D4708 - MOST RUDNÁ

Úvodní stránka Prost.analýza MOSTY ČR Závěr a zdroje

ÚVOD

V současné době je na 8. stavbě dálnice D47 v Ostravě ve výstavbě dálniční most Rudná (objekt 201) přemosťující ulici Polaneckou, rybník Rojek, trať ČD, výhledovou vysokorychlostní trať a vodovodní přivaděč. Stavba mostu byla zahájena v lednu 2004 a předpokládané dokončení je v roce 2007. Koncepční řešení mostu představuje, podobně jako u dalších objektů této stavby, spřažená ocelobetonová konstrukce tvořená svařovanými I-nosníky a příčně předepjatou betonovou deskou.

KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ

Most tvoří dvě souběžné spojité konstrukce. Levá celkové délky 583,68 m má 11 polí od 33,23 m do 69,50 m. Pravá konstrukce celkové délky 590,03 m má 12 polí s rozpětím od 28,63 m do 69,45 m. Základní šířka mezi zábradlími 14,50 m u levé konstrukce (15,00 m u konstrukce pravé) se plynule rozšiřuje až na 25,71 m nad opěrou 12L v místě připojení rampy 8 MÚK Rudná (resp. 24,69 m v místě odpojení rampy 9 MÚK Rudná od pravé konstrukce nad opěrou 13P). Nosnou konstrukci tvoří v typických polích dva ocelové I nosníky, které jsou spřaženy s příčně předepnutou mostovkovou deskou proměnné tloušťky [obr.1]. Osová vzdálenost nosníků je 8,00 m. Nosníky jsou prostřednictvím podporového příčníku nepřímo uloženy na dvojici ložisek umístěných na hlavici pilíře. V místě rozšíření je mezi krajní nosníky vložen další (střední) nosník - [obr.2] (v 11. poli levé konstrukce je v příčném řezu dokonce nosníků 5). Jednosloupová podpěra je navržena s rozšířenou hlavicí. Podpěra má konstantní tloušťku, její šířka se v závislosti na proměnné šířce mostu plynule mění od 3,00 do 4,40 m. Hlavice je navržena tak, aby nezasahovala do průjezdných profilů železnice.

MONTÁŽ

Pro montáž OK je použito několik technologií. Převážná část ocelové konstrukce (celkem 12 polí) je postupné sestavena na terénu. Po zaměření jsou jednotlivé dílce hlavních nosníků svařeny a je doplněno veškeré montážní ztužení. V místě výztuh již namontované konstrukce se na převislé konce hlavních nosníků ukotví montážní pomůcka A. Ta se kotví k závěsným okům, které jsou k hlavním nosníkům navařeny již z výroby. Na následující podpéru, se osadí zárodek příčníku, podlijí se ložiska a příčník se v podélném směru dočasné zakotví pomocí podélné zarážky. V příčném směru příčník drží ložisko. Aby vyloučilo eventuelní převržení, příčník se připne pomocí 4 CPS tyčí k hlavě pilíře a navíc je horní deska ložiska po všech stranách vyklínována. Poté je na příčník zakotvena montážní pomůcka B [obr.5], která se kotví pomocí čepů k závěsným okům, podobné jako u pomůcky A. Na převislé konce obou pomůcek se osadí celkem 4 hydraulická lanová zařízení HLZ-50 (únosnost 60t), z nich se spustí lana a přes čepové koncovky se ukotví k hlavním nosníkům konstrukce. Při teplotě 10°C, nebo nižší, se celá sestava zvedne [obr. 4] a sestykují se svary mezi příčníkem a hlavním nosníkem. Při teplotě 10°C (±2°C) se sestykují a následné dovaří svary mezi hlavními nosníky, a odstraní se podélné a příčné zarážky. Pro svařování hlavních nosníků i příčníků platí běžný postup, tedy nejprve pásnice, pak stěny a nakonec krční svary. Po dokončení svarů se deaktivují lanové zvedáky, zdemontují se montážní pomůcky A a B a celý postup se opakuje na dalším poli. Max. délka zdvíhaných sestav je 56 m, max. hmotnost dosahuje 160 tun. Tři pole konstrukce jsou montovány po nosnících kladených pásovým, nebo teleskopickým jeřábem na montážní podpéry systému PIŽMO. Maximální délka dílce je 36m, max. hmotnost nepřesahuje 40t. V místě podpéry 10L, kde je třeba pro montáž nad tratí vytvořit konzolu OK, se zdvíhá pásovým jeřábem DEMAG CC 2400 dílec vzniklý svařením 3 hlavních nosníků, příčníku a ztužení. Rozměr dílce je cca 21 x 13 m, hmotnost 185 tun, vyložení ramene jeřábu 11,5m. Při montáže tohoto dílce je zajištěna výluka. Nad tratí CD se osazují jednotlivé hlavní nosníky na konzoly vytvořené v předchozích fázích montáže. I zde je použit pásový jeřáb, který při vyložení ramene 21m nese břemeno o hmotnosti 62 tun. Po domontování všech 3 hlavních nosníků se osazuje podvésná ochrana, jež slouží dále i k betonáži mostovky v tomto prostoru. Také nad ulicí Polaneckou se osazuje dílec na konzoly již smontované konstrukce. Vedle komunikace se smontují oba hlavní nosníky a ztužidla v jeden celek. Poté přijede teleskopický jeřáb, který celou sestavu osadí do L styků konzol již smontované konstrukce. Délka celé sestavy je 27 m, hmotnost 60 tun.

ZÁVĚR

Koncepční řešení mostu bylo vypracováno firmou Stráský, Hustý a Partneři s.r.o. (SHP) ve spolupráci s Ústavem betonových a zděných konstrukcí a mostů VUT-FAST Brno. Projekt vypracovala firma SHP ve spolupráci s OKF Design s.r.o. Při řešení byly využity výsledky gramového projektu ministerstva průmyslu FD-K/092 „Ekologické a estetické spřažené mostní konstrukce". Most realizují ODS - Dopravní stavby Ostrava a.s. Montáž ocelové nosné konstrukce provádějí Hutní montáže Ostrava a.s., ocelové konstrukce vyrábí Vítkovice a.s.